DOLAR 32,9980 % 0.57
EURO 35,8847 % 0.76
STERLIN 42,6601 % 0.56
FRANG 37,4908 % 1.14
ALTIN 2.519,69 % -0,38
BITCOIN 64.306,00 -2.496

Kadınlara 5,000 TL Yardım Başvurusu: Kimlere Verilir? Nasıl Başvurulur?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kadınlara 5,000 TL Yardım Başvurusu: Kimlere Verilir? Nasıl Başvurulur?

Ailelerin geçici zorluklarla karşılaştıklarında, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşam kalitelerini korumak için devreye giren bir sistem olan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED), maddi ve psikolojik yardım sağlamaktadır. Bu destek, aileler kendi ayakları üzerinde durana kadar geçici bir süre için verilmektedir. 

SED’nin sağladığı ekonomik yardımlar, nakit olarak ve iki türde sunulmaktadır: geçici ve süreli. Geçici yardım, yılda en fazla iki kez verilirken, süreli yardım, onaylanan süre boyunca her ay düzenli olarak yapılmaktadır. 

SED’den yararlanma koşulları şunlardır: 

Sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve ailelerine veya yakınlarına dönebilecek durumda olan çocuklar. 

Ekonomik yoksunluk nedeniyle korunmaya muhtaç hale gelebilecek ve aileleri tarafından bakılabilecek çocuklar. 

Sosyal hizmet kuruluşlarından ayrılan ve iş veya meslek edinme kurslarına devam eden veya destek olmadan muhtaç duruma düşebilecek gençler. 

Felaket, afet, hastalık veya kaza sonucu temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar veya vefat eden kişilerin çocukları. 

Nasıl Başvuru Yapılır  

SED hizmetlerinden yararlanmak için başvurular, ilgili yönetmelik kapsamında değerlendirilir ve uygun bulunanlar desteklenir. Başvurular şahsen, dilekçe ile veya e-devlet üzerinden elektronik ortamda yapılabilir. E Devlet giriş yapıldıktan sonra arama yerine sed yazmak yeterlidir. Sosyal ekonomik destek yardımı başvuru ekranından başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru için gereken belgeler arasında T.C. kimlik numarası beyanı, sağlık raporu, öğrenci belgesi ve iş-kur ile meslek kurslarına başvuru belgeleri bulunmaktadır. Ayrıca, duruma göre diğer bilgi ve belgeler de talep edilebilir. 

YORUM YAP