DOLAR 32,9906 % 0.55
EURO 35,8761 % 0.76
STERLIN 42,6733 % 0.59
FRANG 37,4756 % 1.1
ALTIN 2.518,21 % -0,43
BITCOIN 64.087,58 -3.274

Aile ve Gençlik Fonu’ndan Müjde Bugün Hesaplara Yatıyor 

Yayınlanma Tarihi : Google News
Aile ve Gençlik Fonu’ndan Müjde Bugün Hesaplara Yatıyor 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, eğitim programlarına katılan ve Nisan ayında evlenen çiftlere yönelik Aile ve Gençlik Fonu ödemelerinin başladığını duyurdu. Bakan Göktaş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde pilot uygulama olarak başlatılan projede 9 bin 38 çiftin başvurduğunu belirtti. 

Aile Kurumuna Destek ve Gençlerin Korunması Hedefi 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla hayata geçirilen projenin, aile kurumunu güçlendirmeyi ve gençleri sosyal risklere karşı korumayı amaçladığını ifade eden Göktaş, projenin Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da başladığını söyledi. Onaylanan başvurular için 48 ay vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz 150 bin TL faizsiz kredi desteği sağlandığını aktardı. 

Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri ile Tam Destek 

Bakan Göktaş, eğitim programlarına katılıp 15-30 Nisan tarihleri arasında evlenen çiftlere bugünden itibaren ödemelerin başlayacağını, ilk etapta 450 çifte 67,5 milyon TL destek verileceğini açıkladı. Ayrıca, bakanlığın sunduğu eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt eden çiftlere evlilik ve danışmanlık hizmeti verildiğini belirtti. 

Aile ve Kadın Güçlendirme Vizyonu 

15 Mayıs Dünya Aile Günü’nde paylaşılan Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı’nın 2024-2028 yıllarını kapsadığını ve toplumdan olumlu geri dönüşler aldıklarını dile getiren Göktaş, aile kurumunun ve tüm aile bireylerinin korunması ve güçlendirilmesinin Anayasa ile kendilerine yüklenen bir sorumluluk olduğunu vurguladı. Kadını ve aileyi karşı karşıya getiren anlayışı reddettiklerini ve aile kurumunu sevgi, merhamet, birlik ve beraberlikle var eden bir müessese olarak gördüklerini ifade etti. 

Evlenecek Gençlerin Desteklenmesi Projesine Nasıl Başvuru Yapılır. 

Kimler Başvurabilir? 

06.02.2023 tarihinde ve başvuru anında Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya illerinden ya da Gaziantep ilinin Nurdağı ve İslahiye ilçelerinden birinde ikamet eden ve bu ikameti belgelendirebilen çiftler. 

Başvuru, ikamet eden eş tarafından yapılmalıdır. 

Kredi Şartları 

Eş adaylarının her ikisi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı. 

Başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş arasında olmak (30 yaşından gün almamış olmak). 

Depremden etkilenen 11 il (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) dışında taşınmaz sahibi veya hissedarı olmamak. 

Çiftlerin son 6 aylık gelir toplamı ortalaması ve son aya ait gelirleri toplamı 2 asgari ücretten fazla olmamak. 

Başvuru tarihi itibarıyla resmi nikah tarihine en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olmak. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın evlilik öncesi ve sonrası sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmek. 

Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan; uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, bunların kullanılmasını kolaylaştırma, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçlarından hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı bulunmamak. 

Destek İçeriği 

48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz, 150.000 TL tutarında faizsiz kredi desteği. 

Evlilik öncesi ve sonrası eğitim ve danışmanlık hizmetleri. 

Başvuru Nasıl Yapılır? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il müdürlüklerine veya e-Devlet Kapısı üzerinden online olarak başvuru yapılabilir. 

YORUM YAP