DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Bakan Duyurdu Aile Enstitüsü Hayata Geçiyor 

Yayınlanma Tarihi : Google News
Bakan Duyurdu Aile Enstitüsü Hayata Geçiyor 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı” çerçevesinde aile yapısının korunması ve güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütmek üzere “Aile Enstitüsü” nü hayata geçirecek. Bu önemli girişim, Cumhurbaşkanlığı himayesinde Bakanlık koordinesinde hazırlanan 2024-2028 dönemini kapsayan bir strateji belgesi ve eylem planıyla destekleniyor. İşte bu belge, 5 stratejik amaç, 15 stratejik hedef ve 100 faaliyetten oluşuyor. 

Enstitünün Çalışma Alanları: 

Aile 

Kadın 

Çocuk 

Engelli 

Yaşlı 

Şehit Yakınları ve Gaziler 

Sosyal Yardım Politikaları  Bu madde sosyal yardım lanlar için çok önemli?

Bu stratejik amaçlardan biri, “Aile Odaklı Sosyal Politika ve Hizmetlerin Etkinliğinin Artırılması.” Bu hedef, ailelerin sorun çözme kapasitesini ve işlevselliğini desteklemek amacıyla uygulanan başlıca hizmet modellerini içeriyor. Aile odaklı eğitim, danışmanlık ve psikososyal destek hizmetleri bu kapsamda yer alıyor. 

Bakanlık, bu hedefleri gerçekleştirmek için sosyal hizmetlere erişimi artırmak, kurumlar arası eş güdümü sağlamak, sosyal hizmet iş gücünü ve kurumsal kapasiteyi güçlendirmek, danışmanlık ve psikososyal destek hizmetlerinin niteliğini artırmak gibi alanlara öncelik verecek. 

Sosyal Hizmet Merkezleri, çocuk yaşam merkezleri, aktif yaşam merkezleri ve gündüzlü bakım ve rehabilitasyon merkezleri, sosyal hizmetlere erişimi artırmak ve kurumlar arası eş güdümü sağlamak amacıyla yaygınlaştırılacak. 

Aile odaklı sosyal politika ve hizmetlerin yerel düzeyde özelleştirilmesi için sosyal risk haritaları oluşturulacak ve Sosyal Hizmet Merkezlerinin çalışmalarına ilişkin iş akışları ve çalışma kılavuzları hazırlanacak. 

Enstitünün Katkıları: 

Mevcut çalışmaları güçlendirmek 

Yeni sosyal hizmet faaliyetlerinin sağlam temeller üzerine inşa edilmesini sağlamak 

Veriye dayalı bilimsel araştırmalar yapmak 

Proje ve hizmetlerin etkinliğini analiz etmek 

Yeni sosyal hizmet modelleri geliştirmek 

Akademik yayınlar yapmak 

Sosyal politika önerileri geliştirmek 

Sosyal hizmet iş gücünün ve kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi amacıyla üniversitelerle işbirliği yapılacak. Bu işbirliği kapsamında aile yapısının ve değerlerinin korunması, güçlendirilmesi ve ailenin sosyal refahının artırılmasına yönelik kapsamlı araştırma faaliyetleri yürütülecek ve politika önerileri oluşturulacak. 

“Aile Enstitüsü” ile Bakanlığın mevcut çalışmaları güçlendirilerek yeni sosyal hizmet faaliyetlerinin sağlam temeller üzerine inşa edilmesine katkı sağlanacak. Enstitü, veri üretme, araştırma ve politika geliştirme faaliyetlerini ihtisaslaşmış bir merkez üzerinden yürütecek. 

Enstitüde uzmanlar, akademisyenler ve kurum temsilcileri görev alacak. Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gaziler ile sosyal yardım politikaları konularında çalışmalar yapılacak. Ayrıca, sosyal hizmet faaliyetleri alanında veriye dayalı bilimsel araştırmalar yapılacak, etkinlik analizleri gerçekleştirilecek ve yeni sosyal hizmet modelleri geliştirilecek. Enstitü aynı zamanda akademik yayınlar yapacak ve sosyal politika önerileri geliştirmeye yönelik çalışmaları yürütecek. 

Aile Enstitüsü’nün kurulması, aile yapısının korunması ve güçlendirilmesi için önemli bir adım olarak görülüyor. Enstitünün çalışmalarıyla aile odaklı sosyal politika ve hizmetlerin etkinliği artırılarak, ailelerin refah seviyesinin yükseltilmesi hedefleniyor. 

YORUM YAP

Filiz demircan 29 Mayıs 2024 / 20:22 Yanıtla

Bayram harçlığı

Mevlüt Kapıkaya 31 Mayıs 2024 / 21:36 Yanıtla

Benim 4 çocuğum var çocuklarıma elbiseler almak istiyorum ama alamıyorum